11 maj 2015

„INNOLOT – innowacyjne lotnictwo” – Konkurs w ramach Działania 1.2 „Sektorowe programy B+R” POIR.

 

Konkurs o dofinansowanie projektów dla Programu sektorowego
„INNOLOT – innowacyjne lotnictwo”
finansowanego ze środków w ramach Działania 1.2 „Sektorowe programy B+R”.

 

Termin naboru: od 18 maja do 17 lipca 2015 r. 

W ramach Działania 1.2 dofinansowanie udzielane jest na realizację projektów które obejmują badania przemysłowe i prace rozwojowe albo prace rozwojowe. Wsparcie dotyczy projektów, wpisujących się w Krajową Inteligentną Specjalizację, w tym w nowe specjalizacje wynikające z procesu przedsiębiorczego odkrywania.

 Podmioty uprawnione do ubiegania się o wsparcie:

O dofinansowanie w ramach konkursu mogą ubiegać się podmioty:

  1. przedsiębiorcy (przedsiębiorstwa duży, średni, mały, mikro) w rozumieniu art. 1 Załącznika nr 1 do rozporządzenia 651/2014 albo
  2. konsorcja przedsiębiorstw (składające się wyłącznie z przedsiębiorców) – w których skład wchodzi co najmniej dwóch przedsiębiorców w rozumieniu art. 1 Załącznika nr 1 do rozporządzenia 651/2014.

Dofinansowanie udzielane jest na realizację projektu, który obejmuje badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo eksperymentalne prace rozwojowe w rozumieniu art. 25 rozporządzenia 651/2014 (projekt w którym nie przewidziano eksperymentalnych prac rozwojowych nie uzyska dotacji).

Dofinansowanie projektu może być udzielone pod warunkiem zobowiązania się Beneficjenta do wdrożenia wyników projektu, rozumianego jako:

1) wprowadzenie wyników badań przemysłowych lub prac rozwojowych do własnej działalności gospodarczej Wnioskodawcy poprzez rozpoczęcie produkcji lub świadczenia usług na bazie uzyskanych wyników projektu lub

2) udzielenie licencji (na zasadach rynkowych) na korzystanie z przysługujących Wnioskodawcy (lub Konsorcjantowi/Konsorcjantom)3_praw własności przemysłowej w działalności gospodarczej prowadzonej przez innego przedsiębiorcę lub

3) sprzedaż (na zasadach rynkowych) praw do wyników prac rozwojowych w celu wprowadzenia ich do działalności gospodarczej innego przedsiębiorcy (z zastrzeżeniem, że za wdrożenie wyników badań przemysłowych lub prac rozwojowych nie uznaje się zbycia wyników tych badań lub prac w celu ich dalszej odsprzedaży).

 Termin poinformowania o wynikach konkursu.

Poinformowanie Wnioskodawców o przyznaniu bądź odmowie przyznania wsparcia nastąpi niezwłocznie po ogłoszeniu listy rankingowej na stronie internetowej Instytucji Pośredniczącej. Proces od zamknięcia naboru wniosków do chwili ogłoszenia wyników oceny projektu trwa około 90 dni.

 Budżet i poziom dofinansowania:

Indykatywny budżet Centrum przeznaczony na dofinansowanie realizacji Projektów wyłonionych w konkursie Programu sektorowego „INNOLOT – innowacyjne lotnictwo”, wynosi 400 000 000 PLN, w tym:

1) w Grupie A (grupa programowa, w której liderem konsorcjum jest duży, średni, mały lub mikro-przedsiębiorca) – 300 000 000 PLN,

2) w Grupie B (grupa programowa, w której liderem konsorcjum jest średni, mały lub mikro- przedsiębiorca) – 100 000 000 PLN.

Poziom i wysokość wsparcia:

 Minimalna i maksymalna wartość dofinansowania realizacji Projektu wynosi odpowiednio:

1) w Grupie A (grupa programowa, w której liderem konsorcjum jest duży, średni, mały lub mikro-przedsiębiorca): od 10 000 000 PLN do 50 000 000 PLN,

2) w Grupie B (grupa programowa, w której liderem konsorcjum jest średni, mały lub mikro- przedsiębiorca): od 1 000 000 PLN do 7 500 000 PLN.

 

Intensywność pomocy

Okres realizacji Projektu nie może przekraczać:

  1. a) Grupa A: 5 lat
  2. b) Grupa B: 4 lata

Przedsiębiorca może powierzyć realizację części prac B+R w projekcie podwykonawcy. Wartość prac realizowanych na zasadzie podwykonawstwa nie może przekroczyć:

1) 60% wartości kosztów kwalifikowanych – w przypadku projektu realizowanego samodzielnie przez przedsiębiorcę;

2) 50% wartości kosztów kwalifikowalnych – w przypadku projektu realizowanego przez konsorcjum przedsiębiorstw.

Termin poinformowania o wynikach konkursu:

Poinformowanie Wnioskodawców o przyznaniu bądź odmowie przyznania wsparcia nastąpi niezwłocznie po ogłoszeniu listy rankingowej na stronie internetowej Instytucji Pośredniczącej. Proces od zamknięcia naboru wniosków do chwili ogłoszenia wyników oceny projektu trwa około 90 dni. 

W przypadku projektu realizowanego w ramach „skutecznej współpracy” pomiędzy niepowiązanymi przedsiębiorcami, weryfikacji w przedmiotowym kryterium podlega, czy Wnioskodawcy oraz konsorcjantowi będącemu przedsiębiorcą ubiegającym się o dofinansowanie przysługuje zwiększona intensywność wsparcia, o której mowa w o której mowa w art. 25 ust. 6 lit. b lit. (ii) ww. rozporządzenia.

W przypadku gdy Wnioskodawca i ubiegający się dofinansowanie konsorcjant, wnioskują o premię z tytułu „skutecznej współpracy” w związku z realizacją Projektu pomiędzy co najmniej dwoma niepowiązanymi przedsiębiorcami, z których co najmniej jeden jest mikro, małym lub średnim przedsiębiorcą, wraz z Wnioskiem należy dołączyć oświadczenie o braku powiązania pomiędzy podmiotami realizującymi projekt. Dodatkowo z dokumentacji musi wynikać, że żaden z przedsiębiorców realizujących projekt, nie ponosi więcej niż 70 % kosztów kwalifikowanych danej kategorii badań (badań przemysłowych lub prac rozwojowych).

W przypadku zadeklarowania w dokumentacji projektowej, że wyniki projektu zostaną szeroko rozpowszechnione, z czym wiązać się będzie zwiększenie intensywności udzielanej pomocy publicznej, przeprowadzenie ww. działań upowszechniających będzie przedmiotem monitorowania lub kontroli przedsięwzięcia prowadzonej w ramach kontroli trwałości przez Instytucję Pośredniczącą.

Jako badania przemysłowe i prace rozwojowe, należy rozumieć badania przemysłowe i prace rozwojowe, o których mowa w art. 2 pkt 85 i 86 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne ze rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014):

badania przemysłowe” – oznaczają badania planowane lub badania krytyczne mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności celem opracowania nowych produktów, procesów lub usług, lub też wprowadzenia znaczących ulepszeń do istniejących produktów, procesów lub usług. Uwzględniają one tworzenie elementów składowych systemów złożonych i mogą obejmować budowę prototypów w środowisku laboratoryjnym lub środowisku interfejsu symulującego istniejące systemy, a także linii pilotażowych, kiedy są one konieczne do badań przemysłowych, a zwłaszcza uzyskania dowodu w przypadku technologii generycznych.

eksperymentalne prace rozwojowe” – oznaczają zdobywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i biznesu oraz innej stosownej wiedzy i umiejętności w celu opracowywania nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług. Mogą one także obejmować na przykład czynności mające na celu pojęciowe definiowanie, planowanie oraz dokumentowanie nowych produktów, procesów i usług. Prace rozwojowe mogą obejmować opracowanie prototypów, demonstracje, opracowanie projektów pilotażowych, testowanie i walidację nowych lub ulepszonych produktów, procesów lub usług w otoczeniu stanowiącym model warunków rzeczywistego funkcjonowania, których głównym celem jest dalsze udoskonalenie techniczne produktów, procesów lub usług, których ostateczny kształt zasadniczo nie jest jeszcze określony. Mogą obejmować opracowanie prototypów i projektów pilotażowych, które można wykorzystać do celów komercyjnych, w przypadku gdy prototyp lub projekt pilotażowy z konieczności jest produktem końcowym do wykorzystania do celów komercyjnych, a jego produkcja jest zbyt kosztowna, aby służył on jedynie do demonstracji i walidacji. Eksperymentalne prace rozwojowe nie obejmują rutynowych i okresowych zmian wprowadzanych do istniejących produktów, linii produkcyjnych, procesów wytwórczych, usług oraz innych operacji w toku, nawet jeśli takie zmiany mają charakter ulepszeń

W ramach konkursu mogą uzyskać finansowanie wyłącznie projekty które przed rozpoczęciem projektu cechuje poziom gotowości technologicznej (TRL- link do dokumentu) co najmniej na poziomie II tj. „określono koncepcję technologii lub jej przyszłe zastosowanie. Oznacza to rozpoczęcie procesu poszukiwania potencjalnego zastosowania technologii. Od momentu zaobserwowania podstawowych zasad opisujących nową technologię można postulować praktyczne jej zastosowanie, które jest oparte na przewidywaniach. Nie istnieje jeszcze żaden dowód lub szczegółowa analiza potwierdzająca przyjęte założenia”.

(INNOLOT, innolot, innowacyjne lotnictwo, fundusze unijne, fundusze europejskie, fundusze strukturalne, dotacje dla firm, dotacje na B+R, dotacje unijne, pozyskiwanie funduszy unijnych)