21 grudzień 2021

Odnowione Muzeum Czartoryskich w Krakowie obchodzi 2 urodziny!

19 grudnia 2021 roku Muzeum Książąt Czartoryskich – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie – świętowało swoje DRUGIE urodziny!

Po przeprowadzeniu kompleksowego remontu, który trwał niemal 10 lat, Muzeum zostało ponownie otwarte dla zwiedzających dokładnie dwa lata temu, i z miejsca stało się jedną z najliczniej odwiedzanych placówek muzealnych Krakowa i kraju.

Jesteśmy dumni, że mamy w tym swój udział – firma KPPMD w 2016 roku przygotowała kompleksową dokumentację aplikacyjną (studium wykonalności, analizę finansową, wniosek o dofinansowanie, analizę popytu), która pozwoliła pozyskać środki na remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich.

Cały projekt “Przeszłość przyszłości – remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich – Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji” miał wartość 56.372.531,50 zł, a kwota dofinansowania pozyskanego z Funduszy Europejskich (POIiŚ, Działanie 8.1.) wyniosła 37.124.075,43 zł.

W Muzeum prezentowane są eksponaty ze zbiorów książąt Czartoryskich, jednej z najcenniejszych kolekcji muzealnych w Polsce, a także w Europie. To nie tylko arcydzieła światowego malarstwa – jak Dama z gronostajem Leonarda da Vinci oraz Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem Rembrandta, ale i liczne memorabilia – bezcenne pamiątki historyczne, świadectwa dawnej kultury polskiej i europejskiej.

Muzeum zachwyca i olśniewa wszystkich – nie tylko niezwykłą, bogatą kolekcją, ale także wspaniałą architekturą i wystrojem, co zostało dostrzeżone i ukoronowanie nagrodami w konkursach SARP.

Życzymy naszym Partnerom i Przyjaciołom z Muzeum Książąt Czartoryskich wielu zwiedzających i kolejnych sukcesów!