18 grudzień 2015

Dotacje bezpośrednie dla MŚP na Podkarpaciu.

Ogłoszono nabór wniosków o dofinansowanie realizacji projektów w procedurze konkursowej, ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014–2020:

oś priorytetowa I Konkurencyjna i innowacyjna gospodarka

działanie 1.4 Wsparcie MŚP

poddziałanie 1.4.1 Dotacje bezpośrednie

typ projektu: Rozwój MŚP

Termin składania wniosków o dofinansowanie

Nabór wniosków rozpoczyna się 19 stycznia 2016, od godziny 8.00.

Wnioski składane są w terminie do 31 marca 2016, do godziny 15:30.

 

Rodzaje projektów podlegających dofinansowaniu

 

1)      Wsparcie obejmowało będzie projekty mające na celu rozwój MŚP poprzez inwestycje w rzeczowe aktywa trwałe oraz wartości niematerialne i prawne niezbędne do wprowadzenia na rynek nowych[1] lub ulepszonych[2] produktów lub usług.

2)      Dofinansowanie może być udzielone wyłącznie na realizację inwestycji początkowych zgodnie  z definicją przyjętą w art. 2 pkt 49) rozporządzenia 651/2014.

3)      Zgodnie z art. 14 ust. 7 rozporządzenia 651/2014 w przypadku pomocy przyznanej na dywersyfikację istniejącego zakładu koszty kwalifikowalne projektu muszą przekraczać o co najmniej 200 % wartość księgową ponownie wykorzystywanych aktywów, odnotowaną w roku obrotowym poprzedzającym rozpoczęcie prac. Natomiast w przypadku pomocy przyznanej na zasadniczą zmianę procesu produkcji koszty kwalifikowane muszą przekraczać koszty amortyzacji aktywów związanej z działalnością podlegającą modernizacji w ciągu poprzedzających 3 lat obrotowych.

4)      Wsparcia nie otrzymają przedsiębiorstwa realizujące przedsięwzięcie prowadzące wyłącznie do zwiększenia zdolności produkcyjnych.

Ponadto, zgodnie z § 6 ust. 3 Rozporządzenia MIiR, pomoc nie może być udzielana na inwestycję prowadzącą wyłącznie do odtworzenia zdolności produkcyjnych.

5)      Wprowadzenie nowego lub ulepszonego  produktu lub usługi w wyniku realizacji projektu stanowi kryterium dopuszczające.

6)      Preferencje zostaną przyznane dla MŚP wdrażających rozwiązania będące wynikiem prowadzonych własnych prac B+R, w tym współfinansowanych w ramach RPO WP 2014-2020.

7)      Wsparcia nie otrzymają projekty realizowane w zakresie ochrony zdrowia.

8)      Zgodnie z Rozporządzeniem nr 651/2014 pomoc nie może być udzielana na projekty dotyczące działalności gospodarczej prowadzonej w następujących sektorach:

a) hutnictwa żelaza i stali, b) węglowym, c) budownictwa okrętowego, d) włókien syntetycznych, e) transportu i infrastruktury z nim związanej, f) wytwarzania energii, jej dystrybucji i infrastruktury,g) rybołówstwa i akwakulturyh) produkcji podstawowej produktów rolnych i) przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rolnych wymienionych w załączniku nr I do Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, jeżeli:

  • wysokość pomocy ustalana jest na podstawie ceny lub ilości takich produktów nabytych od producentów surowców lub wprowadzonych na rynek przez przedsiębiorstwa objęte pomocą,
  • przyznanie pomocy zależy od faktu przekazania jej w części lub w całości producentom surowców.

9)      Zgodnie z Rozporządzeniem nr 1301/2013 pomoc nie może być udzielana na inwestycje dotyczące:

  1. wytwarzania,  przetwórstwa  i  wprowadzania  do  obrotu tytoniu i wyrobów tytoniowych,
  2. likwidacji ani budowy elektrowni jądrowych,
  3. redukcji  emisji  gazów  cieplarnianych pochodzących z listy działań wymienionych w załączniku I do dyrektywy 2003/87/WE,
  4. infrastruktury portów lotniczych.

10)    Zgodnie ze Szczegółowym Opisem Osi priorytetowych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014–2020 wsparcie  w ramach I osi priorytetowej nie będzie realizowane w zakresie w jakim zostało przewidziane w osiach III – VI RPO WP na lata 2014-2020. Zatem w ramach działania 1.4 poddziałania 1.4.1 wsparcia nie otrzymają m.in. następujące typy przedsięwzięć:

  1. wytwarzanie energii pochodzącej z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem do sieci elektroenergetycznej,
  2. gospodarka odpadami,
  3. infrastruktura  uzdrowiskowa,  turystyczno – rekreacyjna  realizowana przez   przedsiębiorców   świadczących kompleksowe usługi sanatoryjne/uzdrowiskowe,
  4. projekty w zakresie opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 oraz w zakresie pomocy społecznej realizowane przez podmioty, o których mowa w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U.  2003 nr  96  poz.  873) (np. żłobki, żłobki przyzakładowe, kluby dziecięce, oddziały żłobkowe, domy pomocy społecznej, domy seniora),
  5. projekty w zakresie opieki przedszkolnej.

Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie

 

Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach konkursu: 200 000 000 PLN.

Decyzją IZ RPO WP wskazana kwota może ulec zwiększeniu, przy zachowaniu zasady równego traktowania wnioskodawców.

  1. Poziom dofinansowania:
  2. Maksymalny dopuszczalny poziom dofinansowania projektu:
  • dla mikro i małego przedsiębiorstwa – 70% wydatków kwalifikowanych,
  • dla średniego przedsiębiorstwa – 60% wydatków kwalifikowanych.
  1. Minimalna i maksymalna wartość wydatków kwalifikowanych wynosi:

–       dla projektów, w których przewiduje się wprowadzenie nowego lub ulepszonego produktu/usługi:

  • minimalna wartość wydatków kwalifikowanych projektu: 100 000 PLN,
  • maksymalna wartość wydatków kwalifikowanych projektu: 4 000 000 PLN,

–       dla projektów, w których przewiduje się wprowadzenie nowego  lub ulepszonego produktu/ usługi, będącego wynikiem prowadzonych własnych prac B+R w tym współfinansowanych w ramach RPO WP 2014-2020:

  • minimalna wartość wydatków kwalifikowanych projekt: 100 000 PLN,
  • maksymalna wartość wydatków kwalifikowanych projektu: 10 000 000 PLN.

Na etapie oceny merytorycznej jakościowej w ramach kryterium nr 1 oceniający weryfikować będą czy projekt polega na wdrożeniu wyników przeprowadzonych prac B+R, kluczowych dla opracowania/ udoskonalenia produktu/ usługi. W przypadku niewystarczającego udokumentowania powyższych kwestii, wnioskodawca zostanie zobligowany do obniżenia pułapu wydatków kwalifikowanych do max. poziomu 4 000 000 PLN. Brak zgody na obniżenie wartości wydatków kwalifikowanych skutkować będzie negatywną oceną projektu.

  1. Pomoc publiczna

Wsparcie w ramach konkursu będzie udzielane w formie regionalnej pomocy inwestycyjnej na podstawie Rozporządzenia MIiR oraz Rozporządzenia nr 651/2014.

  1. Kwalifikowalność wydatków
  2. Przez wydatki kwalifikowalne rozumie się wydatki:
  • niezbędne do realizacji celów projektu i poniesione w związku zrealizacją projektu,
  • dokonane w sposób przejrzysty, racjonalny i efektywny, z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów,
  • zgodne z warunkami kwalifikowalności określonymi przez IZ RPO WP wWytycznych Instytucji Zarządzającej Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 w zakresie kwalifikowania wydatków w ramach RPO WP 2014-2020 (EFRR), stanowiących załącznik nr 12 do niniejszego Regulaminu, udokumentowane fakturą lub innym dokumentem księgowym o równoważnej wartości dowodowej,
  • zgodne z obowiązującymi przepisami prawa unijnego, prawa krajowego oraz RPO WP i SzOOP
Środki dofinansowania zostaną przekazane beneficjentom w formie refundacji.
Kwalifikowane są wydatki poniesione przez Wnioskodawcę po złożeniu wniosku o dofinansowanie.

 

 Miejsce realizacji projektu

Pomoc udzielana jest podmiotom realizującym inwestycje na terenie województwa podkarpackiego.

[1] Nowe produkty to wyroby lub usługi, które różnią się znacząco swoimi cechami lub przeznaczeniem od produktów dotychczas wytwarzanych przez firmę.

[2] Ulepszenie istniejących produktów polega na zmianach materiałów, komponentów oraz innych cech zapewniających lepsze działanie tych produktów. Zalicza się tu udoskonalenia pod względem specyfikacji technicznych, komponentów i materiałów, wbudowanego oprogramowania, łatwości obsługi lub innych cech funkcjonalnych. Udoskonalenie nie powinno obejmować jedynie rutynowych zmian/ aktualizacji/ modernizacji czy też zmian wynikających jedynie z naturalnego postępu technicznego bez dokonywania zmian istotnych parametrów produktu czy usługi z punktu widzenia użytkowego lub ekonomicznego.

Zapraszamy do współpracy.