20 grudzień 2023

Nowa trasa turystyczna “Solny Świadek”. Zapraszamy do zabytkowej Kopalni Soli w Bochni!

Dzięki uzyskanemu z programu POIiŚ (Działanie 8.1) dofinansowaniu, w Kopalni Soli Bochnia uruchomiono w październiku b.r. multisensoryczną trasę turystyczną „Solny Świadek”. Inauguracja tej wyjątkowej atrakcji odbyła się w ramach uroczystości związanych z jubileuszem 775-lecia bocheńskiej kopalni.

Inwestycja została zrealizowana  w ramach projektu „Wprowadzenie unikatowej oferty kulturalno – edukacyjnej na udostępnionej trasie turystycznej w Kopalni Soli „Bochnia” – Obiekcie Światowego Dziedzictwa UNESCO”. Nasza firma brała udział nie tylko w skutecznym opracowaniu dokumentacji konkursowej, ale również wspierała Kopalnię w procesie rozliczenia uzyskanej dotacji.

Trasa “Solny Świadek” rozpoczyna się w szybie Sutoris w centrum Bochni i prowadzi kolejno: do poziomu Danielowiec (na głębokości 70 m), następnie do poprzecznika Hardina, do poziomu Sobieski (na głębokości 105 m), następnie na poziom Wernier (na głębokości 138 m), a docelowo – do poziomu August (na głębokości 212 m). Po drodze zwiedzający mogą obejrzeć m.in. nowoczesne ekspozycje multimedialne przedstawiające historię wydobycia i geologii, kompleks komór Stanetti z niezwykłą ekspozycją świetlną ścian solnych, wystawę postaci historycznych związanych z Bochnią, kaplice i podziemne laboratorium chemiczne.

Na czas zwiedzania każdy odwiedzający otrzymuje lampę, hełm i pochłaniacz, dzięki czemu schodząc pod ziemię można poczuć się jak prawdziwy górnik. Szlak jest przeznaczony dla osób od 13. roku życia. Przejście trasy trwa ok. 2,5 godziny.

Szczegółowy opis trasy znajduje się pod linkiem:

https://kopalnia-bochnia.pl/zwiedzanie/solny_swiadek/

A wszystkich zainteresowanych kulisami projektu zapraszamy do obejrzenia filmu o niej niezwykłej inwestycji: